Aktualności

Botoks (toksyna botulinowa) w gabinecie stomatologicznym?


Bardzo często tak jest, że po zabiegach stomatologicznych, zwłaszcza kiedy pacjent przez wiele lat nosił aparat ortodontyczny – zmienia się wyraz dolnej partii jego twarzy. Pewne mięśnie ulegają osłabieniu, a pewne zaczynają pracować mocniej. W konsekwencji – niektórzy pacjenci po zdjęciu aparatów mają duże defekty w dolnej części twarzy – tłumaczy lek. med. Monika Królikowska-Antczak (dermatolog) w wywiadzie dla portalu Dentowizja.pl


Dlatego uważa, że stomatolodzy powinni dysponować takimi narzędziami, by np. po wielomiesięcznej a nawet wieloletniej kuracji naprawczej zębów, po zdjęciu aparatu przywrócić pacjentowi zadowalający wygląd. Stomatolodzy również mogą wykonywać tego typu zabiegi. Monika Królikowska-Antczak jest zdania, że powinno być więcej specjalistycznych szkoleń a sami stomatolodzy powinni zabiegać, aby kształcić się w tym kierunku oraz wykorzystywać dostępne dla nich środki, by pomagać pacjentom w zakresie estetyki twarzy.

Narzędzia do stosowania botoksu nie są skomplikowane. To przede wszystkim strzykawka z bardzo cienką igłą. Toksynę botulinową wstrzykuje się przez podanie podskórne lub śródskórne lub też do mięśnia. Jest to zabieg krótkotrwały i prosty – wymaga jedynie przeszkolenia, by wiedzieć, w które miejsca można wstrzyknąć preparat.

W zasadzie cała twarz jest objęta medycyną estetyczną. Stomatolodzy na co dzień przyglądają się pacjentowi w dolnej partii twarzy i na niej się skupiają. Dlatego mogą wychwycić defekty oraz zaproponować pacjentowi leczenie – zwłaszcza takiemu, który myśli, że już nic mu nie pomoże, że pewnych rzeczy nie da się zmienić. A jednak – wiele defektów (nie tylko uzębienia) można skorygować.

Toksyna botulinowa podana w odpowiednie miejsca może rozluźnić pewne mięśnie, a inne mogą ulec napięciu. Można skorygować np. uśmiech dziąsłowy – po zabiegu dziąsła lekko się chowają i jednocześnie podwyższa się koniuszek nosa (u niektórych pacjentów obniżenie koniuszka nosa jest szpecące i mają oni na tym tle kompleksy).

Wszyscy dążymy do ładnego uśmiechu, nie tylko do ładnych zębów. A na ładny uśmiech składają się ładne usta, brak zmarszczek czy bruzd nosowo-wargowych oraz gładka skóra w obrębie dolnej partii twarzy. To wszystko razem powinno ze współgrać ze sobą.


Link do artykułu: http://dentonet.pl/artykul/7036093-botoks-toksyna-botulinowa-w-gabinecie-stomatologicznym/

powrót